Дослідження композиційних характеристик І будови тканини азербайджанської національної хустки келагаі
DOI:
https://doi.org/10.32347/2221-9293.2019.16.101-112Ключові слова:
національний костюм, хустка келагаи, колорит, орнамент, рельєфний рисунок, дизайн, сучасна мода.Анотація
У публікації представлені композиційні характеристики азербайджанського національного костюма і особливості проектування складового елементу національного жіночого азербайджанського костюма - хусток келагаі. Проведено аналіз сучасного стану проблеми художньо-композиційних принципів проектування жіночого одягу на основі національних і етнохудожественних традицій Азербайджану. Виявлено основні орнаментальні мотиви які, використовуються в національному азербайджанському костюмі. Визначено частота народження різних типів орнаментальних контрапунктів. Для визначення характерних рис національного костюма, проаналізовані літературні джерела де відображаються етнографічні, історичні, художні особливості народної творчості. Досліджено тектонічна структура і особливості колориту і орнаментації жіночого костюма різних регіонів Азербайджану за рядом показників. Колорит і орнаментальна організація форми включає аналіз загального кольору, виду і структури орнаменту. Проведено історичний аналіз розвитку виробництва хустки келагаі в місті Гянджа, Шекі, Баскал. Мета науково-дослідної роботи полягає в створенні актуальної колекції жіночого одягу та виявлення засобів гармонії сучасного жіночого образу на основі аналізу особливостей історичного костюма в контексті специфіки мистецтва. Розроблено пропозиції щодо застосування келагаі в дизайні сучасної модного жіночого одягу, досліджені особливості виготовлення хусток келагаі та виявлено чинники, що впливають на будову хустки келагаі. Традиційна народна одяг є не тільки багатим проявом національної культури, а й глибоким творчим і емоційним джерелом у розвитку сучасного дизайну.
Посилання
Fərzəlıyev M. H. Toxuculuq istehsalatı maşınlarının layihələndirilməsi, hesablanması və konstruksiya edilməsi. Bakı, 2016. 222 s.
Fərzəlıyev M. H. Boyaq-bəzək istehsalatının texnoloji maşınları, layihələndirilməsi, hesablanması və konstruksiya edilməsi. Bakı, 2016. 134 s.
Tariverdiyeva C., İbrahimova R. Bəsləsən ipək olar. Bakı. 2004.
Гордеев В. А., Волков П. В. Ткачество. М.,1984. 487 с.
Дядюра Н. Д. Общая технология шелка. М. : Легкая индустрия, 1980. 333 с.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Mazahir Farzaliev, Hidzheran Ramazanova, Adaliat Ramazanov, Elnara Iskenderova
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).